تقطیر

آزمایش تقطیر

تقطیر اغلب یکی از بهترین روش های خالص سازی برای مایعات است . در این عمل مایع را به کمک حرارت تبخیر می کنند و بخار مربوط را در ظرف جداگانه ای متراکم می کنند و محصول تقطیر را به دست می آورند.

هنگامی که ناخالصی غیر فراری به مایع اضافه شود فشار بخار مایع تنزل پیدا می کند. علت این عمل این است که وجود جزء غیر فرار بر تبخیر مولکول های فراری که در سطح مایع بوده تاثیر گذاشته و قابلیت تبخیر مایع (فشار بخار مایع ) کم می شود. بنابراین باید درجه حرارت را بالا برد تا فشار بخار محلول در سطح محلول به فشار اتمسفر برسد. به عبارت دیگر نقطه جوش یک محلول حاوی جسم غیر فرار همواره از نقطه جوش حلال خالص بالا تر بوده و این صعود نقطه جوش با غلظت ماده حل شده متناسب است.

تقطیر دارای انواع گوناگونی می باشد:

۱ . تقطیر ساده :

این روش برای خالص سازی مایعاتی بکار می رود که ناخالصی موجود در آنها غیر فرار باشد.

وجود ناخالصی های غیرفرّار در مایع سبب کاهش فشار بخارآن می شود، زیرا وجود جزء غیر فرار به مقدار زیاد، غلظت جزء اصلی فرّار را پایین می آورد و قابلیت تبخیر مایع کم می شود، اماپس از تقطیر در باقیمانده ی تقطیر باقی می ماند و مایع به صورت خالص تقطیر می شود.

به طورکلی، بخاراتی که در سطح مایع است بیشتر از جسم فرّار تشکیل شده است و کمتر از جسم غیر فرّار است. ( قانون رائولت و دالتون )

 

کاربر گرامی،
برای مشاهده متن کامل “این گزارش کار” باید عضو ویژه گزارش کار باشید.
با عضویت ویژه، علاوه بر دسترسی کامل به متن تمام گزارش کار ها و استفاده از کتابخانه این سایت، به صورت دوره ای از مطالب در ایمیل خود باخبر می شوید. برای ورود به حساب کاربری ار فرم ستون سمت راست استفاده کنید

برای عضویت ویژه در گزارش کار کلیک کنید


تعرفه عضویت ویژه برای یک سال، 10 هزار تومان است.
(نکته: این هزینه با محاسبه 70% تخفیف ارائه شده است. مدت این تخفیف به زودی تمام خواهد شد. به ثبت نام های پس از این تاریخ، تخفیف فوق تعلق نمی گیرد.)

 

4
  مطالب مرتبط

نظر

 1. معظمه  اردیبهشت 20, 1392

  دمت گرم خیلی کمکم کرد گزارش کارام رو ننوشته بودم الان از روی این به استاد تحویل می دم :دی

   پاسخ"  
 2. سارا  اردیبهشت 24, 1392

  اگه لطف کنین کامل تر گزارش کار هارو بنویسین ممنون میشم که دیگه ما از این ور و اون ور به هم اضافه نکنیم. کامل بنویسین دیگه خلاصه

   پاسخ"  
 3. سلطان مهرداد  آذر 21, 1392

  خیلی خوب بود ممنون.

   پاسخ"  

افزودن نظر