رنگ آمیزی سلول های پوششی دهان

تئوری :

یکی از اصول و روش های مطالعه سلول های گیاهی و جانوری استفاده از متد رنگ آمیزی است.بااستفاده از رنگ های مختلف زیستی می توانیم اجزا و ارگانرهای مختلف سلول را رنگ آمیزی کنیم.

اساس و پایه رنگ آمیزی ترکیب مولکول های ماده رنگی مورد نظر با مولکول های اندام یا اجزای هدف می باشد.تعدادی از مواد رنگی به صورت رنگ عمومی کاربرد دارد و برخی از رنگ ها مثل سبز ژانوس رنگ اختصاصی میتوکندری و یا قرمز خنثی برای رنگ آمیزی واکوئل است.رنگ های زیستی به رنگ هایی اطلاق می شود که هیچ گونه اثر سوئی در سلول های زنده نداشته باشد.

یک تعداد از رنگ های مورد استفاده رنگ های اسیدی و یک عده دیگر جز رنگ های بازی است که این مواد هم با قسمت های آنیونی و کاتیونی غشای اندامک ها ترکیب می شوند و موجب رنگی شدن آن دیواره ها می شوند.

باشد.تعدادی از مواد رنگی به صورت رنگ عمومی کاربرد دارد و برخی از رنگ ها مثل سبز ژانوس رنگ اختصاصی میتوکندری و یا قرمز خنثی برای رنگ آمیزی واکوئل است.رنگ های زیستی به رنگ هایی اطلاق می شود که هیچ گونه اثر سوئی در سلول های زنده نداشته باشد.

 

کاربر گرامی،
برای مشاهده متن کامل “این گزارش کار” باید عضو ویژه گزارش کار باشید.
با عضویت ویژه، علاوه بر دسترسی کامل به متن تمام گزارش کار ها و استفاده از کتابخانه این سایت، به صورت دوره ای از مطالب در ایمیل خود باخبر می شوید. برای ورود به حساب کاربری ار فرم ستون سمت راست استفاده کنید

برای عضویت ویژه در گزارش کار کلیک کنید


تعرفه عضویت ویژه برای یک سال، 10 هزار تومان است.
(نکته: این هزینه با محاسبه 70% تخفیف ارائه شده است. مدت این تخفیف به زودی تمام خواهد شد. به ثبت نام های پس از این تاریخ، تخفیف فوق تعلق نمی گیرد.)

 

6

نظر

 1. حسین  اردیبهشت 5, 1391

  سلام و خسته نباشید
  من یه میکروسکوپ n110mخریدم اما طرز کار باهاش رو بلد نیستم در واقع با عدسی شئی 100 مشکل پیدا کردم موقع تنظیم عدسی، قبل از وضوح تصویر، عدسی با لامل برخورد میکنه و تصویر مات میمونه! میشه راهنماییم کنید! باتشکر

   پاسخ"  
  • admin  اردیبهشت 6, 1391

   سلام
   وقتی با عدسی 100 کار میکنید تا جایی که امکان داره لام رو با پیچ ماکرو بالا بیارید و بعد فقط با پیچ میکرو کار کنید تا به وضوح تصویر برسید.توجه داشته باشید قبل از کار با عدسی 100 باید روی لام از روغن استفاده کنید

    پاسخ"  
  • ebrahim_amd95  آذر 4, 1394

   از روغن ایمرسیون استفاده کنید.
   با پیچ میکرو کار کنید.
   مشاهده نمونه را از عدسی کوچک تر آغاز نمایید

    پاسخ"  
 2. الهه  اردیبهشت 22, 1391

  سلام چراهسته ی این سلول ها رنگ میپذیره؟

   پاسخ"  
  • امید  مهر 27, 1391

   به دلیل بعضی از واکنش ها که به طور ناخاسته انجام میگیره
   باید سریعا بعد از استفاده تمیز بشود

    پاسخ"  
 3. آلیس  فروردین 26, 1392

  سلام
  خسته نباشید
  دو سوال داشتم
  علت استفاده از سبز متیل در آزمایش سلول پوششی دهان چیه؟
  علت وجود تعداد زیاد هسته در بافت سن سیتیال فیبر عضله اسکلتی چیه؟
  اگه جواب بدید کمک بزرگی بهم کردین ممنونتون میشم.

   پاسخ"  

افزودن نظر