اشتراک ویژه

رنگ آمیزی سلول های پوششی دهان

۱۴ دی, ۱۳۹۰ توسط

رنگ آمیزی سلول های پوششی دهان

تئوری :

یکی از اصول و روش های مطالعه سلول های گیاهی و جانوری استفاده از متد رنگ آمیزی است.بااستفاده از رنگ های مختلف زیستی می توانیم اجزا و ارگانرهای مختلف سلول را رنگ آمیزی کنیم.

اساس و پایه رنگ آمیزی ترکیب مولکول های ماده رنگی مورد نظر با مولکول های اندام یا اجزای هدف می باشد.تعدادی از مواد رنگی به صورت رنگ عمومی کاربرد دارد و برخی از رنگ ها مثل سبز ژانوس رنگ اختصاصی میتوکندری و یا قرمز خنثی برای رنگ آمیزی واکوئل است.رنگ های زیستی به رنگ هایی اطلاق می شود که هیچ گونه اثر سوئی در سلول های زنده نداشته باشد.

یک تعداد از رنگ های مورد استفاده رنگ های اسیدی و یک عده دیگر جز رنگ های بازی است که این مواد هم با قسمت های آنیونی و کاتیونی غشای اندامک ها ترکیب می شوند و موجب رنگی شدن آن دیواره ها می شوند.

باشد.تعدادی از مواد رنگی به صورت رنگ عمومی کاربرد دارد و برخی از رنگ ها مثل سبز ژانوس رنگ اختصاصی میتوکندری و یا قرمز خنثی برای رنگ آمیزی واکوئل است.رنگ های زیستی به رنگ هایی اطلاق می شود که هیچ گونه اثر سوئی در سلول های زنده نداشته باشد.

 

یک تعداد از رنگ های مورد استفاده رنگ های اسیدی و یک عده دیگر جز رنگ های بازی است که این مواد هم با قسمت های آنیونی و کاتیونی غشای اندامک ها ترکیب می شوند و موجب رنگی شدن آن دیواره ها می شوند.

اجزای مختلف یاخته زنده به علت دارا بودن اختلاف غلظت و ضریب شکست بسیار کم به هنگام جذب طیف نور مرئی ، به قدر کافی کنتراست یا اختلاف میزان نور از خودشان نمی‌دهند. رنگهای زیستی ، بدون اینکه اندامکهای یاخته را بی‌جان سازند، آنها را بطور انتخابی رنگ‌آمیزی می‌کنند.

روش انجام آزمایش :

ابتدا لام ها را از قسمت پهنش از طرف داخل به گونه کشیده تا کمی از سلول های پوشاننده ی دهان را بر دارد سپس یک قطره آب روی لام میگذاریم و آن را آرام به روی قسمت خیس لام میکشیم تا سلول های جدا شده ی گونه به روی آن منتقل شود.

سپس چند قطره از رنگ های زیستی را با آب مقطر رقیق کرده به گوشه ی نمونه اضافه می کنیم تا کم کم در سطح نمونه پخش شود بعد یک لامل برداشته و آن را روی نمونه می گذاریم. حال می توانیم سلول های رنگ شده ی گونه را با عدسی ۴۰ مشاهده کنیم.

 

اشتراک گذاری

 • Facebook
 • Google Plus
468 ad

۵ نظرات

 1. حسین

  سلام و خسته نباشید
  من یه میکروسکوپ n110mخریدم اما طرز کار باهاش رو بلد نیستم در واقع با عدسی شئی ۱۰۰ مشکل پیدا کردم موقع تنظیم عدسی، قبل از وضوح تصویر، عدسی با لامل برخورد میکنه و تصویر مات میمونه! میشه راهنماییم کنید! باتشکر

  • سلام
   وقتی با عدسی ۱۰۰ کار میکنید تا جایی که امکان داره لام رو با پیچ ماکرو بالا بیارید و بعد فقط با پیچ میکرو کار کنید تا به وضوح تصویر برسید.توجه داشته باشید قبل از کار با عدسی ۱۰۰ باید روی لام از روغن استفاده کنید

 2. الهه

  سلام چراهسته ی این سلول ها رنگ میپذیره؟

  • امید

   به دلیل بعضی از واکنش ها که به طور ناخاسته انجام میگیره
   باید سریعا بعد از استفاده تمیز بشود

 3. سلام
  خسته نباشید
  دو سوال داشتم
  علت استفاده از سبز متیل در آزمایش سلول پوششی دهان چیه؟
  علت وجود تعداد زیاد هسته در بافت سن سیتیال فیبر عضله اسکلتی چیه؟
  اگه جواب بدید کمک بزرگی بهم کردین ممنونتون میشم.

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>