اندازه گیری اسید اوریک خون ( اوره )

اندازه گیری اسید اوریک خون ( اوره ) :

اسید اوریک یکی از ترکیبات ازت دار غیر پروتئین خون می باشد این ترکیبات محصول نهایی متابولیسم بازهای پورینی در انسان می باشد.

باز های پورینی همراه غذا وارد بدن شده و یا در سلول ها سنتز می شوند . بازهای پورین در ساختمان اسیدهای نوکلوئیک و نوکلوئتید های آزاد شده و ترکیب دیگر شرکت دارند پس از شکسته شدن باز های پورین تیدیل به اسید اوریک شده و قسمتی از آنها به وسیله ی کلیه ها دفع می شود قسمتی از بازهای پورین در روده ها شکسته شده و توسط مدفوع از بدن دفع می شوند.

اسید اوریک به وسیله عمل گزانتین اکسیداز حاصل می شود در بعضی از پستانداران اسید اوریک مرحله ی بیشتری از اکسیداسیون را طی می کند و توسط آنزیم اوریکاز به آلانتوئین تبدیل می شود در این جانوران به جای اسید اوریک ، آلانتوئین دفع می شود . پرندگان و خزندگان از کاتابولیسم پروتئین ها و پورین ها اسیداوریک می سازند و آن را به صورت محلول و کریستال دفع می کنند و در نتیجه اوره در این جانداران دیده نمی شود و مقدار زیادی آب در بدنشان محفوظ می ماند در بدن یک شخص سالم و بالغ ۱٫۲ gr اسیداوریک یافت می شود این اسیداوریک از ۳ منشأ تامین می گردد:

۱

[vip-members]

) کاتابولیسم نوکلئوپروتئین های فضایی

۲) کاتابولیسم نوکلئوپروتئین های آندروژنی

۳) انتقال مستقیم نوکلئوتید های پورین آرژنینی

حدود ۶۰% این اسید اوریک تعویض می شود.

بیشتر سنتز اسیداوریک در کبد انجام می شود.

در این قسمت و مخاط روده ها فعالیت آنزیم گزانتین اکسیداز بیش از معرف های دیگر است در رژیم غذایی کم خونی حدود ۲۱۵ الی ۶۰۰ mlgr اسیداوریک روزانه از ادرار دفع می شود بقیه اسید اوریک احتمالا از طریق مجاری صفرابی پانکراس و قسمتی از روده کوچک ریخته و با مدفوع دفع می شود.

مصرف غذاهای پورین دار مثل گوشت و مخمر های خیلی جزئی غلظت اسید اوریک را افزایش می دهد این ترکیبات دفع آن را از طریق ادرار افزایش می دهد . اسیداوریک در بیماری نقرس و بیماری کلیوی و به طور کلی درتمام بیماری هایی که با کاتابولیسم سریع نوکلئوپروتئین ها همراه باشند مثل لوسمی ها (سرطان خون ) افزایش می یابد در نارسی های کلیوی یکی از اولین اجسامی که کلیه ها قادر به دفع نخواهند بود اسیداوریک می باشد.

تاثیر تغذیه در کاهش اسیداوریک خون و بیماری‌ نقرس :

نقرس یا Gout بیماری است که خود را با علایم افزایش اسیداوریک خون، التهاب مفصلی دردناک و رسوب کریستال‌های اورات سدیم و سنگ‌های کلیوی اسیداوریکی نشان می‌دهد.

طبق آمار موجود از هر هزار مرد حدود ۷ نفر و از هر هزاران زن حدود یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند. میزان بروز این بیماری در مردان با میزان اسیداوریک خون ارتباط دارد، بطوری که در اسید اوریک کم‌تر از ۷ میلی‌گرم در دسی‌لیتر، این میزان ۱/۰ و در اسید اوریک بالای ۹ میلی‌گرم در دسی‌لیتر، میزان بروز این بیماری به ۵ درصد می‌رسد. (عدد طبیعی اسیداوریک در خانم‌ها بین ۶ ـ ۲٫۶ و در آقایان ۷٫۲ ـ ۳٫۵ میلی‌گرم در دسی‌لیتر است)

نقرس در اثر تولید بیش از حد یا دفع کم‌ترازحد اسید اوریک (یا هر دو) بوجود می‌آید. از میزان۶۰۰ تا ۷۰۰ میلی‌گرم اسید اوریکی که روزانه دفع می‌شود، یک سوم از رژیم غذایی (پورین موجود در مواد غذایی مصرفی) و دو سوم از منابع داخلی بدن حاصل می‌شود.

ده درصد موارد نقرس بر اثر تولید بیش از حد اسیداوریک و ۹۰ درصد آن بر اثر کاهش دفع اسیداوریک است. برخی از داروها و اختلالات و بیماری‌ها هم می‌توانند عامل افزایش غلظت سرمی ‌اسید اوریک باشند. داروهایی که می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند عبارتند از: مصرف طولانی مدت و زیاد داروهای مدر، لوودوپا، اسید نیکوتینیک،‌ پیرازینامید و … . مصرف الکل و مشروبات الکلی نیز از عوامل افزایش اسید اوریک خون می‌باشد.

از اختلالاتی که می‌تواند منجر به افزایش اسیداوریک خون شود می‌توان به لوسمی‌ها (سرطان خون)، لنفوم، نارسایی کلیه، گرسنگی‌های طولانی و مفرط، چاقی، مسمومیت با سرب و … اشاره کرد.

شایع‌ترین علامت بیماری نقرس در کنار افزایش سطح اسیداوریک خون، التهاب مفصلی دردناک است. همان طور که گفته شده معمولا به صورت درد در مفصل اندام تحتانی و در درجه اول انگشت شست پا است که البته سایر محل‌های گرفتاری به ترتیب شیوع بعد از مفصل انگشت شست پا، می‌تواند مچ پا،‌ پاشنه‌ها، زانوها، مچ انگشتان دست‌ها و آرنج باشد.

درمان تغذیه‌ای در بیماری نقرس و افزایش اسید اوریک خون

همانطور که گفته شد، نقرس یک ناهنجاری متابولیسم پورین است که علامت مشخصه آن سطوح غیرطبیعی و بالای اسید اوریک در خون و رسوبات اورات سدیم در بافت‌های نرم و استخوانی نظیر مفاصل و غضروف‌ها و تاندون‌ها است. بنابراین یکی از مهم‌ترین مسایل در رژیم غذایی این بیماری اعمال برخی محدودیت‌ها در پورین رژیم دریافتی، خصوصا در مرحله حاد بیماری می‌تواند باشد.

رژیم محدود از پورین به مثابه یک کمک فرعی برای درمان دارویی جهت کاهش ترشح اسید اوریک تا میزان ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در روز می‌تواند کمک کننده باشد (همان طور که گفته شد حدود ۷۰۰ ـ ۶۰۰ میلی‌گرم اسید اوریک از یک فرد عادی روزانه دفع می‌شود) و میزان سطح اوریک را تا یک میلی‌گرم در دسی‌لیتر پایین بیاورد.

در رژیم محدود از پورین، دریافت پورین به حدود ۱۵۰ ـ ۱۲۰ میلی‌گرم در مقایسه با دریافت روزانه معمولی آن که عددی بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز است، محدود می‌گردد. این رژیم به عنوان یک عامل کمکی در بیماری نقرس و سایر ناهنجاری‌های موثر بر متابولیسم پورین تجویز می‌شود و برای پایین آوردن سطح اوریک در بدن طراحی شده است. در این رژیم منابع غذایی سرشار از پورین نظیر جگر، اندام‌های غده‌ای، ماهی و غذاهای دریایی، گوشت، لوبیا، نخود، زردچوبه، قارچ خوراکی، گل کلم و اسفناج با توجه به شرایط بیمار محدود می‌شود. مصرف این غذاها در طی حمله حاد نقرس مجاز نمی‌باشد و هنگامی‌که مرحله حاد فروکش می‌کند فرد مجاز به مصرف یک سهم غذایی ۶۰ گرمی ‌از این غذاها خواهد بود.

بیماران می‌توانند غذاهایی را که اساسا عاری از پورین است به دلخواه مصرف نمایند. این غذاها عبارتند از نان و غلات، شیر و فرآورده‌های لبنی، تخم‌مرغ، میوه‌جات،‌ سبزیجات و نوشیدنی‌های غیر الکلی.

مصرف روزانه پروتئین به حدود ۸/۰ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن محدود می‌شود (میزان مصرف پروتئین یک فرد عادی حدود ۱ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است. مثلا یک فرد ۷۰ کیلوگرمی‌به ۷۰ گرم پروتئین نیازمند می‌باشد). مصرف روزانه گوشت نباید از ۱۲۰ ـ‌۹۰ گرم بیش‌تر باشد.

برای افزایش دفع اسید اوریک لازم است بیماران رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات (مثل نان، برنج، ماکارونی، غلات و …) و کم‌چربی داشته

باشند و خصوصا در وعده‌های شام از خوردن غذاهای سنگین و زیاد پرهیز کنند.

کنترل و حفظ وزن مطلوب برای این بیماران از اهمیت خاصی برخوردار است. بنابراین باید سعی کنند با رعایت رژیم غذایی متعادل و انجام حرکات ورزشی و خصوصا پیاده‌روی وزن خود را در حد ایده‌آل حفظ کنند.

برای رقیق کردن ادرار و تسریع دفع اسید اوریک و پیشگیری از رسوب اورات در کلیه‌ها و تشکیل سنگ‌های کلیوی نوشیدن آب و مایعات به مقدار فراوان برای این بیماران توصیه می‌شود، بطوری که روزانه نوشیدن حدود ۳ لیتر مایعات برای این بیماران ضروری و لازم دانسته شده است. بیماران باید از نوشیدن نوشیدنی‌های حاوی الکل اجتناب کنند. زیرا الکل ترشح دفع اورات توسط کلیه‌ها را مهار می‌کند.

چه عواملی موجب افزایش سطح اسیداوریک خون و ابتلا فرد به نقرس می شود؟

کمبود پتاسیم: کمبود پتاسیم می تواند سطوح اورات( اسید اوریک )را در خون*افزایش دهد. بنابراین باید از غذاهای سرشار از پتاسیم نظیر اسفناج پخته، هلو خشکشده، آووکادو، لوبیای

پخته، موز، آب مرکبات، شیر و ماست بدون چربی استفاده نمود

داروهای مدر: داروهای مدر یا آنتی دیورتیک ها که برای کاهش وزن یا در*. بیماریهای قلبی تجویز می شود، می تواند سطوح سدیم، منیزیم، کلسیم و پتاسیم را کاهشداده و سبب افزایش اسید اوریک خون شوند

عملکرد ضعیف کلیه : زمانی که کلیه ها عملکرد خوبی ندارند ، توانایی خود را*. دردفع اسید اوریک از دست می دهند.این مشکل می تواند در انواع اختلالات عملکرد کلیهها و یا در اثرمصرف

زیاد الکل ایجاد شود

رژیمهای نامناسب: پیروی ار رژیمهای سخت و شدید یا روزه گرفتن می تواند اسید*. لاکتیک اضافی ایجاد کند که مانع دفع اسید اوریک از کلیه ها می شود. رژیمهای باکالری کم ، متابولیسم بدن شما را دچار اختلال کرده و می توانند سبب شروع حمله نقرس گردد

همچنین رژیم گرفتن می تواند سبب کاهش پتاسیم و در نتیجه افزایش اسید اوریکشود، البته یادآوری می شود که یک رژیم متعادل و مناسب که بتواندبه آرامی وزن اضافهشخص را کم کند بسیار مفید است زیرا کاهش وزن مناسب می تواند سطوح اسیداوریک سرم راکاهش دهد

داشتن اضافه وزن : نقرس در افراد دارای اضافه وزن بیشتر شایع است. تحقیقات*. نشان داده که حدود نیمی از افراد مبتلا به نقرس حداقل ۱۵% بیشتر از وزن ایده آلبدنشان اضافه وزن داشتند.

مسمومیت با سرب ، استرس ، جراحی ، استفاده بی رویه از آنتی بیوتیکها ،* کمبودهای ویتامینی مخصوصاً کمبود ویتامین های A و E و B5 ، شیمی درمانی ، پرکاریتیروئید و نارسایی های کلیوی از دیگر دلایل ابتلا به نقرس گزارش شده است

پیشگیری

– یکی از بهترین راههای پیشگیری از ابتلا به نقرس نوشیدن حداقل ۸-۶ لیوان آب یاآب میوه به صورت روزانه مخصوصاً در مراحل ابتدایی و اولیه نقرس است. مایعات در بدنبه دفع اسید اوریک و جلوگیری از تشکیل کریستال کمک خواهد کرد .

– از منابع سرشار ار پتاسیم استفاده کنید. غذاهای سرشار از پتاسیم شامل اسفناجپخته ، هلو خشک شده ، آووکادو ، لوبیای پخته، موز ،آب مرکبات، هویج خام،شیر و ماستبدون چربی می باشد.

– غذا های پر فیبر نظیر میوه ها و سبزیجات را به مقدار فراوان مصرف کنید.

رژیم غذایی

گفته شد که چگونه سطوح بالای اسید اوریک می تواند منجر به نقرس شود. غذاهای باپورین بالا می تواند سطوح اسیداوریک در بدن را افزایش دهد، بنا براین رژیم نقرسمعمولاً غذاهای پرپورین یا منابع سرشار از پورین را محدود می کند.

مقدار مصرف غذاها بر اساس محتوای پورین درآنها به چند دسته تقسیم می شوند.

– قدغن: مواد غذایی با مقادیر خیلی بالای پورین که نباید بیش از ۱ بار در هفتهمصرف شوند. ماهی ساردین ، ماهی کولی ، ماهی سالمون ، ماهی خال مخالی ، شاه ماهی ،صدف ، گوشتهای احشایی ( مثل جگر ، قلوه ، مغز و … ) الکل ، سوپ جوجه ، گوشت ، سوسیس، نانهای شیرین ، شیره گوشت ، سس گوشت.

– متوسط: مواد غذایی با محتوای پورین متوسط که نباید بیشتر از ۴ بار در هفتهمصرف شود.

مارچوبه ، گل کلم ، جوجه ، همبرگر ، انواع لوبیا ، عدس ، لوبیای لیما ، زرد چوبه، اسفناج ، باقلا – قابل قبول: مواد غذایی بدون محتوای پورین یا کم پورین که میتوان به همان اندازه معمول استفاده کرد.

چای ، کاکائو ، شکلات ، نوشیدنی های گازدار ، آب میوه ها ، شکر ، سبزیجات ( غیراز مواد گفته شده بالا ) ، سوپ سبزیجات بدون گوشت ، کره ، چربی ها ( در مقادیرمتوسط ) ، نان و غلات،پنیرها ( همه انواع ) و تخم مرغ.

توصیه های کلی :

– دریافت چربی را با انتخاب گوشتهای کم جرب ، غذاهای آماده شده با چربی کمتر ولبنیات کم چرب محدود کنید.

– مصرف غذاهای سرخ شده باعث کاهش ویتامین E شده در نتیجه اسید اوریک افزایش مییابد بنا براین حتی الامکان باید از خوردن این غذاها پرهیز کرد.

– قهوه با شکستن پروتئین اسید اوریک راافزایش می دهد بنا براین از مصرف آن پرهیزکنید. – روزانه حداقل ۲ لیتر آب بنوشید.

– مجله پزشکی انگلستان در ماه می ۲۰۰۴ گزارش می دهد که :

دریافت محصولات لبنی کم چرب ریسک ابتلا به نقرس را تا ۵۰% کاهش میدهد.

غذاهای کمک کننده:

– توت فرنگی : خوردن توت فرنگی به خنثی کردن و دفع اسید اوریک کمک می کند.

– روغن زیتون : اسیدهای چرب موجود در روغن زیتون می توانند التهاب را کاهشدهند.

– خوردن سویا به جای گوشت

– چای سبز: چای سبز یک آنتی اکسیدان قوی است، بسیار قوی تر از آنتی اکسیدانهایموجود

در سبزیجاتی مانند اسفناج ، بروکلی، گل کلم و سیر. بیوفلاونوئیدهای موجود در چایسبز در خنثی کردن رادیکالهای آزاد حتی از ویتامین E هم قویترند.

– دانه کرفس: برای تقویت دستگاه اداری بسیار مفید بوده می تواند به عنوان یکادرار آور برای کمک به عدم تشکیل کریستانهای اسید اوریک استفاده شود. دانه کرفس بهعنوان ضد التهاب می تواند ورم و التهاب را فرونشاند و مانع از درد ناشی از تورماطراف مفصل شود. همچنین دانه کرفس به هضم پروتئین ها کمک می کند.

دانه انگور: یکی از داروهایی مفید برای سلولهای خونی است که غالباً در غرباروپا تجویز می شود

. استفاده از دانه انگور تاثیر مثبتی روی سلولهای خونی داشته و می تواند مانع ازورود آنتیاکسیدانها از انواع غشاهای سلولی گردد. دانه انگور همچنین سبب کاهش حملهقلبی و سکته .

اوره:

واکنشهای مختلفی که در داخلسلولانجام می‌گیرد به تشکیل ترکیبات زاید در سلول منتهی می‌شود. خروج این ترکیبات ازسلول باعث تغییر ترکیب و خواص محیط اطراف سلول می‌شود. به تدریج آن را برای ادامهزندگی نامساعد می‌باشد. در اثر تخریباسیدهایآمینهکه طی آن گروه یا گروههای آمین اسید آمینه طبیعی بدن موجودات طیاکسایشبرداشته می‌شوند و در صورتی که جهت سنتزترکیباتنیتروژن‌دار جدیدیا در سایر کنش وواکنشهایمتابولیسمییاخته به مصرف نرسند مجتمع شده و به شکل قابل ترشح درمی‌آیند.

ساختمان اوره

اشکال دفع نیتروژن در موجودات زنده

در جانوران مختلف ، نیتروژن گروه آمینوبه یکی از سه شکل اصلی زیر ترشح می‌شود. اکثر موجودات آبزی نیتروژن را به صورتآمونیاک (NH3) آزاد می‌سازنند. آمونیاک ترکیبی بسیار سمی است ولی به علت محلولبودن در آب سمیت آن برای موجود زنده کاهش می‌یابد. پرندگانو برخیازخزندگاننیتروژن را به صورتاسید اوریکترشح می‌کنند. اسید اوریک سمینیست ولی در آب نامحلول است و به همین دلیل به صورت جاودانه موجود دفع می‌شود.

سایر موجودات ، نیتروژن را به صورت اوره به خارج ترشح می‌کنند اورهنسبت به NH3سمیت کمتری دارد و در آب نیز حل می‌شود. خونمواد نیتروژن‌دار مثلاورهواسید اوریکرا می‌گیرد و در حین گردش در بدنهمواره ازکلیه‌هامی‌گذرد. درکلیه‌ها مواد نیتروژن‌دار زاید آب اضافی و مواد دفعی دیگر از خون گرفته شده و بهخارج دفع می‌گردد. غلظت اوره درپلاسمایخون ۰٫۰۳ و مقدار آن را درادرار ۲ درصد است.
چرخه اوره

در جانورانی به نام اورئوتلیک ، آمونیاک حاصل از ‌اسید آمینه (گروه آمین به علت داشتن ‘pkبالا در PH خون به صورتیون آمونیوماست)، درکبدبوسیله یکمکانیسم چرخه‌ای به اوره تبدیل می‌شود. ‌این چرخه نخستین بار توسط کهبس و همکارانشکشف و به نام چرخه اوره نامگذاریشد. سه ترکیب اصلی این چرخه اسید امینه‌ها هستند. این سه ترکیب عبارتند از: آرژنینکه جزء اسیدهای آمینه اصلی سازندهپروتئینهااست. اورنیتینوسیترولیندو اسید آمینه کمیاب‌اند و منحصرادر‌این چرخه وارد می‌شوند. آمونیاک حاصل از اسید آمینه در مجاورت ATP با CO2ترکیب شده و ترکیبی به نامکربومویلفسفاتمی‌دهد.

CO2 + NH4+ + 2ATP + H2O → ۲ADP + Pi

مراحل چرخه اوره
مرحله اول

آغاز چرخه با اورنیتین است که در مجاورت کربومویل فسفات بهسیترولین مبدل می‌شود. آنزیم اورنتین ترانس کربامیلاز واکنش را کاتالیز می‌کند. اینمرحله درماتریکسمیتوکندریانجام می‌گیرد مراحل بعدی درسیتوسلصورت می‌گیرد.

+Pi سیترولین<——-اورنیتینترانس کربامیلاز——کربومویل فسفات + اورنیتین

مرحله دوم

مرحله‌ای است که در طی آن سیترولین با مصرف انرژی با آسپارتاتترکیب شده و آرژینینو سوکسینات می‌دهد. آنزیم آرژینییو سوکسینات واکنش را کاتالیزمی‌کند.

ADP+H+ آرژینینوسوکسینات<—–آرژینینو سوکسینات سنتتاز —ATP + آسپارتات + سیترولین

مرحله سوم

مرحله تبدیل آرژینینو سوکسینات به آرژنین تحت اثر آنزیم لیازاست طی‌این واکنش فومارات – که یکی از واسطه‌های چرخه کربس است نیز حاصل می‌شود.

فومارات + آرژنین<——-لیاز——-آرژنینو سوکسینات

مرحله چهارم

در ‌این مرحله تحت اثر آنزیم آرژیناز ، اوره فرآورده آغازگرچرخه اوره یعنی اورنیتین ساخته می‌شود.

اوره + اورنیتین<—-آرژیناز——–H2O + آرژنیتین

نقصهای ژنتیکی چرخه اوره میتوانند زندگی افراد را به خطر اندازند

افرادمبتلا بهنقصهای ژنتیکیدر هر کدام از آنزیمهای شرکتکننده در تولید اوره ، نمی‌توانند غذاهای غنی ازپروتئینرا تحمل کنند. اسیدهای آمینه‌ای که بیش از توان مورد نیاز روزانه برای سنتز پروتئینخورده می‌شوند، در کبد دآمینه شده و تولید آمونیاکی می‌کنند که نمی‌تواند به اورهتبدیل و در گردش خون منتقل گردد. آمونیاک شدیدا سمی است. درمانهای متعدی برایمبتلایان به نقص در چرخه اوره صورت می‌پذیرد. تجویز دقیق اسیدهای آروماتیکبنزواتیافنیلاستاتدر رژیم غذایی می‌تواند به کاهش مقادیر آمونیاک خون کمک کند.
سندرم اورمی

دیالیز در مبتلایان به نارسایی حاد کلیه وقتی سطحنیتروژن، اورهسرم (SUN) آنها به ۱۰۰ – ۷۰ میلیگرم در دسی‌لیتر می‌رسد. یا هنگامی که کلیرانس کراتینینآنها به کمتر از ۲۰ – ۱۵ میلی‌لیتر در دقیقه کاهش می‌یابد، شروع می‌شود. به مجموعهنشانه‌ها و علایمی که به علت آثار سمی افزایش مواد نیتروژنی و دیگر مواد زاید درخونایجاد می‌شود،سندرم اورمیگویند. وضعیتعقلانی و روانی این بیماران تغییر می‌کند و عاقبت دچار گیجی شده و نهایتا به اغمامی‌روند .

اورمی ها را می توان به ۲ دسته تقسیم کرد:

۱- اورمی کلیوی

۲- اورمی های غیر کلیوی

۱ ) بشتر ضایعات و عفونات های کلیوی باعث نارسایی کلیه در عمل اوره گردیده و مقدار اوره در خون افزایش می یابد در گلومرلونفریت های حاد ممکن است مقدار اوره خون تا حد ۳۰۰ ml gr درصد افزایش یابد.

۲ ) الف- دفع زیاد آب بدن در اثر اسحال و استفراغ های شدید در اسنداد روده یا در اثر بیماری آدیسون که موجب کم شدن حجم پلاسما و افزایش اوره گردیده و به خصوص با کم

شدن فشار خون کلیوی تصفیه ی گرومولوری نیز به خوبی انجام نگرفته و مقدار اوره خون افزایش می یابد.

ب- در اغماء دیابتی مقدار اوره خون ممکن است به ۵۰ تا ۱۵۰mlgr درصد می رسد ولی حالت اغماء دوباره به میزان طبیعی بر میگردد

ج- در شوک های عمل جراهی و یا سوختگی های شدید کم شدن حجم پلاسما و فشار خون موجب اختلال در دفع اوره و افزایش آن در خون می گردد.

د- در اثر تومورهای پروستات و مثانه و یا سنگ های کلیوی باعث احتباس ادرار و کم شدن فشار تصفیه ی گلومولوری گردیده و مقدار خون حاوی اوره در تب های شدید و مسمومیت ها که باعث افزایش کاتابولیسم های پروتئین ها می شود اوره خون را افزایش می دهند.

روش کار آزمایش :

 

T

S

B

سرم ( نمونه )

۱۰ میکرولیتر

استاندارد

۱۰ میکرولیتر

معرف ۱

۱۰۰ میکرولیتر

۱۰۰ میکرولیتر

۱۰۰ میکرولیتر

مخلوط کرده و ۵ دقیقه در بن ماری ۳۷ درجه قرار می دهیم:

معرف ۲

۱٫۲۵ cc

1.25 cc

1.25 cc

محلول کار

۱٫۲۵ cc

1.25 cc

1.25 cc

مخلوط کرده ۵ دقیقه در بن ماری ۳۷ درجه قرار داده و بعدا در ۵۷۸nm می خوانیم.

AT

WEA = * ۶۰ = x

AS

مقدار طبیعی ۱۰ – ۵۰ mlgr است

[/vip-members]

 

0
  مطالب مرتبط