وسایل گرم کننده آزمایشگاه

وسایل گرم کننده آزمایشگاه

چراغ گاز (Bunsen burner )

چراغ گاز آزمایشگاه وسیله ای ساده برای سوزاندن گاز و تولید گرما می باشد و در آزمایشگاه ها برای گرم کردن از این وسیله استفاده می شود.

به طور کلی چراغ گاز آزمایشگاه از ۴ بخش تشکیل شده است:

۱-پایه چراغ

۲-شیر تنظیم ورود گاز

۳-حلقه گردان فلزی که برای تنظیم هوا به کار میرود و با چرخاندن آن می توان هوای کافی را با گاز مخلوط کرد.

۴-لوله خروجی که در پایین آن سوراخ هایی وجود دارد.از این سوراخ ها هوا وارد و با گاز مخلوط می شود .در بالای لوله مخلوط هوا و گاز مشتعل می شود.

اگر هوا کافی باشد شعله آبی رنگ . اگر کم باشد شعله زرد رنگ خواهد بود که اگر رنگ شعله زرد بود با گرداندن حلقه گردان فلزی میزان هوای ورودی را زیاد کنید تا شعله آبی رنگ پایدار ظاهر گردد.

[vip-members]

 

http://www.gozareshkar.com/wp-content/uploads/2013/11/%DA%86%D8%B1%D8%A7%D8%BA-%DA%AF%D8%A7%D8%B2.jpe

چراغ الکلی:

استفاده فراوانی داشته و در موقع کار قبل از روشن کردن چراغ با کبریت بخارات جمع شده ,الکل نزدیک فیتیله را خارج کنید در غیر این صورت باعث شکستن مخزن یا خطرات دیگر می شود.

چراغ الکلی

گرم کن های الکتریکی یا کوره ها (muffle furance-ovene )

در این دستگاه ها درجه حرارت توسط ترموستات تنظیم می شود و طبقاتی که درون این دستگاه قرار دارد برای درجه حرارت های کم , متوسط و بالا کنترل می شود.درجه حرارت این گرم کن ها گاهی تا ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد بالا می رود.

گرم کن های الکتریکی

هیتر ها با همزن مغناطیسی:

در صورتی که لازم باشد محلول در یک زمان علاوه بر گرم کردن همزده شود از هیترها یا صفحه گرم کننده و همزن مغناطیسی استفاده می شود.در زیر صفحه گرم کن یک مرکز چرخش با نیروی مغناطیسی قرار دارد که ایجاد میدان مغناطیسی می کند.حال اگر در محلول یک مگنت یا میله ی مغناطیسی کوچک قرار دهیم چرخش آن صفحه سبب به هم خوردن محلول می شود.در روی این دستگاه کلید تنظیم درجه حرارت صفحه و کلید تنظیم سرعت چرخش قرار دارد.

هیتر با همزن مغناطیسی

حمام بخاری یا بن ماری:

جهت آرام حرارت دادن محلول ها و مایعات و تبخیر کند آنها می توان از حرارت بخار آب که در این دستگاه تولید می شود بهره گرفت.در این دستگاه سرپوشی قرار دارد که دارای سوراخ هایی با اندازه های متعدد است و نمونه را روی سرپوش ها قرار داده و گرم می کنند روی دستگاه دکمه تنظیم دما نیز وجود دارد.

http://www.gozareshkar.com/wp-content/uploads/2013/11/WM22.jpg

سایر وسایل گرم کننده:

منقل ها, حمام هوا , حمام شن , چراغ فیشر و لامپ های مادون قرمز جهت تبخیر محلول ها و … می باشد که در آزمایشگاه ها کاربرد وسیعی دارند.

[/vip-members]

 

1

نظر

  1. mehrdad  فوریه 22, 2014

    استفاده از مطالب علمی سایتتون